Aktualności

 

Challenge dla GOPR, czyli mariaż ratownictwa górskiego z branżą spotkań

GOPR_1

By: MPI Poland | wrz 16, 2020

W dniach: 11-13 września 2020 roku w Podlesicach odbędzie się wyjątkowa akcja CSR mająca na celu wparcie rozbudowy i modernizacji Centralnej Stacji Ratunkowej Grupy Jurajskiej GOPR, w której wezmą udział wolontariusze ze stowarzyszenia MPI Poland Chapter oraz studenci Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Wydarzenie zwieńczy panel dyskusyjny poświęcony bezpieczeństwu eventów, realizowany 17 września w Warszawie, w ramach Meetings Week Poland 2020.

Rozbudowa stacji rozpoczęła się na początku 2020 roku. Poza modernizacją istniejących pomieszczeń, tegoroczne plany zawierają m.in. stworzenie dużej części edukacyjnej, w której w przyszłości będą szkoleni ratownicy górscy z całego kraju.

- Misją MPI jako lidera światowych standardów jest dzielenie się know-how z członkami sektora MICE. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo, dlatego właśnie na tym aspekcie skupiliśmy się planując najbliższe działania edukacyjne. - zapowiada Monika Dymacz-Kaczmarczyk - Prezes MPI Poland Chapter

Uczestnicy akcji pomogą w pracach związanych z powstawaniem nowych przestrzeni stacji, odbędą szkolenie z pierwszej pomocy, a także dowiedzą się o możliwych formach współpracy z GOPR, takich jak: wsparcie eventów, zabezpieczenia przedmedyczne imprez czy szkolenia w obszarze bezpieczeństwa w zakresie turystyki górskiej.

- Nasze spotkanie to świetna okazja na wymianę doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego a profesjonalistami organizującymi eventy. - podkreśla Robert Pilarczyk – Naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR

Powstanie GOPR w 1952 roku wynikało bezpośrednio z wzrostu rozwoju turystyki górskiej. Aktualnie w jego strukturach działa 7 oddziałów terenowych. Grupa Jurajska funkcjonująca od 1998 roku jest najmłodszą jednostką zapewniającą pomoc w trudno dostępnym terenie.

GOPR_2-Turystyka ekstremalna jest szczególnie interesująca dla młodych adeptów świata eventów. Kooperacja z doświadczonymi ratownikami to doskonały sposób na zapoznanie przyszłych liderów tej branży z wyzwaniami związanymi z realizacją wydarzeń w regionie. - zauważa dr hab. Jolanta Żyśko, prof. SGTiH Vistula - Rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Organizatorami akcji są: stowarzyszenie MPI Poland Chapter oraz Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PZU SA.

- Bezpieczeństwo spotkań jest priorytetem, niezależnie od ich formuły i lokalizacji. Właśnie dlatego PZU od lat aktywnie wspiera ratownictwo górskie, tym razem w ramach akcji Challenge dla GOPR. - komentuje Joanna Gorczyca - Dyrektor Biura Prewencji i CSR PZU.

Z uwagi na aktualną sytuację oraz bieżące zaangażowanie ratowników w sezonie wakacyjnym trwającym od maja do października, organizatorzy zdecydowali o zamkniętej formule spotkania, w kameralnym gronie wolontariuszy.

Partnerem strategicznym Challenge dla GOPR jest PZU SA. Od początku współpracy PZU przekazał GOPR-owi już prawie 10 mln zł finansując nie tylko zakup sprzętu, takiego jak karetki górskie czy quady, ale również szkolenia dla ratowników oraz liczne programy edukacyjne i prewencyjne dla turystów. Razem z PZU edukujemy miłośników gór jak bezpiecznie chodzić po górach i jak zachować się w razie lawiny. Zależy nam, żeby zapobiegać wypadkom, a nie czekać, aż do nich dojdzie.

Wszystkie osoby zainteresowane wsparciem projektu zachęcamy do dokonania wpłaty tytułem: „cele statutowe - rozbudowa CSR GJ GOPR” na konto bankowe o numerze: 56 1050 1591 1000 0022 3573 9881.

 

Author

PersonPlaceholder
MPI Poland

 
Load more comments
New code
Comment by from

 

 

 

Connect with Us